Mens and Womens Division Two Draw - 2022

Teams (Men) - Timaru Boys' High School 2nd XI, Eastern,  Roncalli 1st XI, Cambridge F Troop, Cambridge Barbarians

Teams (Women) - Craighead 2nd XI, Craighead 3rd XI, Cambridge, Timaru Girls' High School 2nd XI, Roncalli 2nd XI, Temuka

Format - Three x Round Robin followed by finals

Duty team - turn off lights to turf, changing rooms, toilets, empty dugout rubbish bins and ensure the facility is locked including lounge and toilets.


Round 1

1st May

Alpine Energy

3.20pm Roncalli 1st XI v TBHS 2nd XI

TBHS 2nd XI won 7-0

5.00pm Cambridge F Troop v Eastern

Eastern won 4-0

Cambridge Barbarians v BYE

Duty team: Eastern

Trust Aoraki

1.40pm Temuka v Cambridge

Cambridge won 4-3

3.20pm TGHS 2nd XI v Roncalli 2nd XI

TGHS 2nd XI won 4-1

5.00pm Craighead 2nd XI v Craighead 3rd XI

Craighead 2nd XI won 7-2

Duty team: Craighead


8th May

Alpine Energy

3.20pm Craighead 3rd XI v TGHS 2nd XI

Craighead 3rd XI won 4-2

5.00pm Roncalli 2nd XI v Temuka

Temuka won 8-0

Duty team: Roncalli 2nd XI

Trust Aoraki

1.40pm Craighead 2nd XI v Cambridge

Cambridge won 1-0

3.20pm Cambridge F Troop v TBHS 2nd XI

TBHS 2nd XI won 1-0

5.00pm Cambridge Babarians v Eastern

Eastern won 8-0

Duty team: Cambridge Babarians

Roncalli 1st XI v BYE


15th May

Alpine Energy

3.20pm Roncalli 1st XI v Cambridge Barbarians

Roncalli 1st XI and Cambridge Barbarians draw 1-1 (Cambridge won shootout)

5.00pm TBHS 2nd XI v Eastern

Eastern won 7-1

BYE v Cambridge F Troop

Duty team: TBHS 2nd XI

Trust Aoraki

1.40pm Craighead 3rd XI v Roncalli 2nd XI

Craighead 3rd XI won 7-1

3.20pm Craighead 2nd XI v Temuka

Craighead 2nd XI won 5-0

5.00pm Cambridge v TGHS 2nd XI

Cambridge won 4-0

Duty team: Cambridge


22nd May

Alpine Energy

3.20pm Cambridge v Craighead 3rd XI

Cambridge won 4-2

5.00pm Craighead 2nd XI v Roncalli 2nd XI

Craighead 2nd XI won 4-0

Duty team: Craighead 2nd XI

Trust Aoraki

1.40pm TGHS 2nd XI v Temuka

Temuka won 12-1

3.20pm Roncalli 1st XI v Eastern

Eastern won 6-0

5.00pm Cambridge Barbarians v Cambridge F Troop

Cambridge Barbarians won 6-2

Duty team: Cambridge F Troop

BYE v TBHS 2nd XI



29th May

Alpine Energy

3.20pm Roncalli 1st XI v Cambridge F Troop

Roncalli 1st XI won 3-1

5.00pm Cambridge Barbarians v TBHS 2nd XI

TBHS 2nd XI won 6-2

Duty team: Cambridge Babarians

BYE v Eastern

Trust Aoraki

1.40pm Craighead 2nd XI v TGHS 2nd XI

Craighead 2nd XI won 7-0

3.20pm Temuka v Craighead 3rd XI

Temuka won 4-1

5.00pm Cambridge v Roncalli 2nd XI

Cambridge won 4-0

Duty team: Cambridge


5th June - No Hockey Queens Birthday Weekend


Round 2

12th June

Alpine Energy

3.20pm Temuka v Cambridge

Cambride won 3-2

5.00pm TGHS 2nd XI v Roncalli 2nd XI

TGHS 2nd XI and Roncalli 2nd XI drew 2-2 (Roncalli won shootout)

Trust Aoraki

1.40pm Craighead 2nd XI v Craighead 3rd XI

Craighead 2nd XI won 6-1

3.20pm Roncalli 1st XI v TBHS 2nd XI

TBHS 2nd XI won 6-2

5.00pm Cambridge F Troop v Eastern

Eastern won 4-0

Cambridge Barbarians v BYE


19th June

Alpine Energy

3.20pm Cambridge F Troop v TBHS 2nd XI

Cambridge F Troop and TBHS 2nd XI drew 3-3 (Cambridge won shootout)

5.00pm Cambridge Barbarians v Eastern

Eastern won 6-0

Duty team: Cambridge Barbarians

Roncalli 1st XI v BYE

Trust Aoraki

1.40pm Roncalli 2nd XI v Temuka

Temuka won 7-1

3.20pm Craighead 3rd XI v TGHS 2nd XI

Craighead 3rd XI won 2-1

5.00pm Craighead 2nd XI v Cambridge

Cambridge won 4-2

Duty team: Craighead 2nd XI


23rd June

Alpine Energy

6.30pm Craighead 3rd XI v Temuka - Game deferred from 10th July - Teams to arrange own umpires


26th June

Alpine Energy

3.20pm Craighead 2nd XI v Temuka

Umpires: P Nevin, P Raymond

Duty team: Temuka

5.00pm Craighead 3rd XI v Roncalli 2nd XI - Game deferred to Thursday 30th June 5.30pm by mutual agreement between teams.  Teams to arrange own umpires. 

Trust Aoraki

1.40pm Cambridge v TGHS 2nd XI

Umpires: Cambridge Div 1 Women, N Brehaut

3.20pm Roncalli 1st XI v Cambridge Barbarians

Umpires:  J Smith, B Grant

5.00pm TBHS 2nd XI v Eastern

Umpires: W Leslie, B Grant

Duty team: TBHS 2nd XI

BYE v Cambridge F Troop


30th June

Alpine Energy

5.00pm Craighead 3rd XI v Roncalli 2nd XI (Deferred from 26th June.  Team arrange own umpires)


3rd July

Alpine Energy

3.20pm Roncalli 1st XI v Eastern

Umpires: S Sim, Cambridge Pelicans

5.00pm Cambridge Barbarians v Cambridge F Troop

Umpires: B Grant, R Stevenson

Duty team: Cambridge

BYE v TBHS 2nd XI

Trust Aoraki

1.40pm Craighead 2nd XI v Roncalli 2nd XI

Umpires: Cambridge D1 Women, P Raymond

3.20pm Cambridge v Craighead 3rd XI

Umpires: A Honnis, N Brehaut

5.00pm TGHS 2nd XI v Temuka

Umpires: A Caldwell, P Nevin

Duty team: TGHS 2nd XI


10th July

Alpine Energy

3.20pm Cambridge v Roncalli 2nd XI

Umpires: M Bradford, P Raymond

5.00pm Craighead 2nd XI v TGHS 2nd XI

Umpires: Cambridge D1 Women, A Honnis

Duty team: Craighead 2nd XI

Trust Aoraki

1.40pm Temuka v Craighead 3rd XI - Game deferred to 23rd June as agreed by both teams - teams sort own umpires

3.20pm Roncalli 1st XI v Cambridge F Troop

Umpires: Cambridge Barbarians, Cambridge Penguins

5.00pm Cambridge Barbarians v TBHS 2nd XI

Umpires: R Stevenson, Eastern

Duty team: Cambridge Barbarians

BYE v Eastern


Round 3

17th July

Alpine Energy

3.20pm Roncalli 1st XI v TBHS 2nd XI - deferred to 26th July by own arrangement.  Teams supply own umpires

5.00pm Cambridge F Troop v Eastern

Umpires: J Smith, S Hardacre

Duty team: Eastern

Cambridge Barbarians v BYE

Trust Aoraki

1.40pm Craighead 2nd XI v Craighead 3rd XI - Deferred to August 4th (Teams arrange own umpires)

3.20pm TGHS 2nd XI v Roncalli 2nd XI

Umpires: M Bradford, P Nevin

5.00pm Temuka v Cambridge

Umpires: N Brehaut, A Caldwell

Duty team: Cambridge


24th July

Alpine Energy

3.20pm Craighead 3rd XI v TGHS 2nd XI

Umpires: M Grant, Temuka

5.00pm Roncalli 2nd XI v Temuka

Umpires: A Caldwell, Geraldine Women

Duty team: Roncalli 2nd XI

Trust Aoraki

1.40pm Craighead 2nd XI v Cambridge

Umpires: P Raymond, N Brehaut

3.20pm Cambridge F Troop v TBHS 2nd XI

Umpires: R Stevenson, Cambridge Barbarians

5.00pm Cambridge Barbarians v Eastern

Umpires: W Leslie, B Grant

Duty team: Cambridge

Roncalli 1st XI v BYE


26th July

Trust Aoraki

TBHS 2nd XI v Roncalli 1st XI - play in practice time, teams arrange own umpires


31st July

Alpine Energy

3.20pm Roncalli 1st XI v Cambridge Barbarians

Umpires: Eastern, Cambridge F Troop

5.00pm TBHS 2nd XI v Eastern

Umpires: L Brazendale, W Leslie

Duty team: TBHS 2nd XI

BYE v Cambridge F Troop

Trust Aoraki

1.40pm Craighead 3rd XI v Roncalli 2nd XI

Umpires: S Brehaut, A Honnis

3.20pm Craighead 2nd XI v Temuka

Umpires: A Mortimer, D Macfarlane

5.00pm Cambridge v TGHS 2nd XI

Umpires: P Raymond, P Nevin

Duty team: TGHS 2nd XI


4th August

Alpine Energy

5.00pm Craighead 2nd XI v Craighead 3rd XI (deferred from 17th July)


7th August

Alpine Energy

3.20pm Craighead 2nd XI v Roncalli 2nd XI

5.00pm Cambridge v Craighead 3rd XI

Duty team: Craighed 3rd XI

Trust Aoraki

1.40pm TGHS 2nd XI v Temuka

3.20pm Roncalli 1st XI v Eastern

5.00pm Cambridge Barbarians v Cambridge F Troop

Duty team: Cambridge

BYE v TBHS 2nd XI


14th August

Alpine Energy

3.20pm Roncalli 1st XI v Cambridge F Troop

5.00pm Cambridge Barbarians v TBHS 2nd XI

Duty team: TBHS 2nd XI

BYE v Eastern

Trust Aoraki

1.40pm Cambridge v Roncalli 2nd XI

3.20pm Temuka v Craighead 3rd XI

5.00pm Craighead 2nd XI v TGHS 2nd XI

Duty team: Craighead 2nd XI


21st August Finals Day 

TBC Championship Final (Men)

TBC Plate Final (Men)

TBC Championship Final (Women)

TBC Plate Final (Women)