Friday Grading Draw 2024

Games: 20 minutes each way - 5 minute half time

Duty teams: Do hooter and timer and ensure scores are recorded in all games

Penalty Corners - Are to be played in all grades

Scores: Please record score in each grade.  Results sheet is in the umpires dugout. 

Grades as below:

Div 1 - Point Cavaliers, Craighead Teal, Waihi Saints, Temuka Magpies. Waihi Cobras, Waihi Giants

Div 2 - St Andrews Stars, St Andrews Meteors, Point Foxes, Waimate Green, Waimate Red, Gleniti Keas, Geraldine Boys, St Josephs Steamers

Div 3 - Gleniti Kiwi, Mackenzie/Cave, Waihi Wasps, Waihi Dolphins, Waihi Wolves, Cambridge Stingrays, Timaru South Lightening

Girls Grade:

Div 1 - Temuka Turbo, Point Wolves, Point/St Andrews, St Josephs Aces, Waihi Jaguars

Div 2 - Craighead White, Craighead Green, Craighead Blue, Waihi Denvers, Geraldine Goats


Friday 17th May 2024

Alpine Energy Turf

North 4.00pm Point/St Andrews Girls v St Josephs Diamonds

St Josephs Diamonds won 6-4

South 4.00pm Craighead White v Craighead Blue

Craighead White won 5-1

North 4.50pm Temuka Turbo's v Waihi Jaguars

Temuka Turbo's won 10-0

South 4.50pm Geraldine Goats v Waihi Denvers

Waihi Denvers won 6-5

North 5.40pm Geraldine Boys v Gleniti Keas

Gleniti Keas won 3-1

South 5.40pm Waihi Dolphins v Mackenzie/Cave

Waihi Dolphins won 6-1

Trust Aoraki Turf

North 4.00pm Cambridge Stingrays v Gleniti Kiwi

Gleniti Kiwi won 3-0

South 4.00pm Timaru South Thunder Lightening v Waihi Wolves

Waihi Wolves won 11-4

North 4.50pm Temuka Magpies v Waihi Cobras

Waihi Cobras won 9-0

South 4.50pm Waimate Red v St Andrews Meteors

St Andrews Meteors won 5-2

North 5.40pm Waimate Green v St Josephs Steamers

Waimate Green won 2-0

South 5.40pm St Andrews Stars v Point Foxes

St Andrews Stars won 8-1

North 6.20pm Craighead Teal v Waihi Giants

Waihi Giants won 2-1

South 6.20pm Waihi Saints v Point Cavaliers

 Point Cavaliers won 5-4

Byes: Point Wolves, Craighead Green, Waihi Wasps


Friday 24th May 2024

Alpine Energy Turf

North 4.00pm Temuka Turbo v Point Wolves

South 4.00pm Craighead Blue v Waihi Denvers

Duty team: Point Wolves

North 4.50pm Waimte Red v Waimate Green

South 4.50pm Waihi Dolphins v Timaru South Lightening

Duty team: Waihi Dolphins

North 5.40pm Gleniti Kiwi v Mackenzie/Cave

South 5.40pm Cambridge Stingrays v Waihi Wasps

Duty team: Gleniti Kiwi

Trust Aoraki Turf

North 4.00pm Glenit Keas v St Josephs Steamers

South 4.00pm St Andrews Meteors v Point Foxes

Duty team: St Josephs Steamers

North 4.50pm St Andrews Stars v Geraldine Boys

South 4.50pm Waihi Cobras v Craighead Teal

Duty team: St Andrews Stars

North 5.40pm Point Cavaliers v Waihi Giants

South 5.40pm Geraldine Goats v Craighead Green

Duty team: Point Cavaliers

North 6.30pm Waihi Saints v Temuka Magpies

South 6.30pm St Josephs Diamonds v Waihi Jaguars

Duty team: St Josephs Diamonds

Byes: Waihi Wolves, Craighead White, St Andrews/Point Girls


Friday 31st May 2024

Alpine Energy Turf

North 4.00pm Waihi Wasps v Waihi Dolphins

South 4.00pm Craighead Blue v Craighead Green

Duty team: Craighead Green

North 4.50pm Mackenzie/Cave v Timaru South Lightening

South 4.50pm Cambridge Stingrays v Waihi Wolves

Duty team: Mackenzie/Cave

North 5.40pm Craighead White v Waihi Denvers

South 5.40pm Geraldine Boys v Point Foxes

Duty team: Geraldine Boys

Trust Aoraki Turf

North 4.00pm St Andrews Meteors v Gleniti Keas

South 4.00pm Temuka Turbo v Point/St Andrews Girls

Duty team: St Andrews Meteors

North 4.50pm Waihi Jaguars v Point Wolves

South 4.50pm St Andrews Stars v Waimate Green

Duty team: Point Wolves

North 5.40pm Waimate Red v St Josepsh Steamers

South 5.40pm Point Cavaliers v Waihi Cobras

Duty team: Point Cavaliers

North 6.30pm Craighead Teal v Temuka Magpies

South 6.30pm Waihi Saints v Waihi Giants

Duty team: Temuka Magpies

Byes: Glenit Kiwi, St Josephs Diamonds, Geraldine Goats


Friday 7th June 2024

Alpine Energy Turf

North 4.00pm Craighead Green v Craighead White

South 4.00pm Gleniti Kiwi v Timaru South Lightening

Duty team: Craighead Green

North 4.50pm Craighead Blue v Geraldine Goats

South 4.50pm Cambridge Stingrays v Mackenzie/Cave

Duty team: Cambridge Stingrays

South 5.40pm St Josephs Steamers v Point Foxes

North 5.40pm Temuka Magpies v Waihi Giants (Temuka win by default) 

Duty team: Point Foxes

Trust Aoraki Turf

North 4.00pm Temuka Turbo v St Josephs Diamonds

South 4.00pm Point Cavaliers v Craighead Teal

Duty team: Temuka Turbo

North 4.50pm Gleniti Keas v Waimate Green

South 4.50pm St Andrews Meteors v Geraldine Boys

Duty team: Gleniti Keas

North 5.40pm St Andrews Stars v Waimate Red

South 5.40pm Point Wolves v St Andrews/Point Girls

Duty team: St Andrews Stars

Byes: Waihi Dolphins, Waihi Denvers, Waihi Jaguars, Waihi Cobras, Waihi Saints, Waihi Wasps, Waihi Wolves, Waihi Giants, Temuka Magpies (Waihi unavailable) Temuka win by default. 



Friday 14th June 2024

Alpine Energy Turf

North 4.00pm Waihi Jaguars v Point/St Andrews Girls

South 4.00pm Cambridge Stingrays v Timaru South Lightening

Duty team: Point/St Andrews Girls

North 4.50pm Waihi Denvers v Craighead Green

South 4.50pm Point Wolves v St Josephs Diamonds

Duty team: Point Wolves

North 5.40pm Waihi Wolves v Waihi Dolphins

South 5.40pm St Josephs Steamers v Geraldine Boys

Duty team: Geraldine Boys

Trust Aoraki Turf

North 4.00pm Temuka Magpies v Point Cavaliers

South 4.00pm Waihi Wasps v Gleniti Kiwi

Duty team: Temuka Magpies

North 4.50pm Geraldine Goats v Craighead White

South 4.50pm Point Foxes v Waimate Green

Duty team: Geraldine Goats

North 5.40pm Waihi Cobras v Waihi Giants

South 5.40pm Waihi Saints v Craighead Teal

Duty team: Waihi Saints

North 6.30pm Gleniti Keas v Waimate Red

South 6.30pm St Andrews Meteors v St Andrews Stars

Duty team: St Andrews Stars

Byes: Temuka Turbos, Craighead Blue, Mackenzie/Cave


Friday 21st June - draw to be confirmed

Friday 28th June - NO HOCKEY MATARIKI DAY

Friday 5th July - draw to be confirmed

Holidays - NO HOCKEY

Friday 26th July - draw to be confirmed

Friday 2nd August - draw to be confirmed

Friday 9th August - Finals night